Humaniści w działaniu (VIII). Rozmowa z Andrzejem W. Nowakiem

dnia

Odrobina autoreklamy.

teksty w działaniu

Rozmowa z Andrzejem W. Nowakem (filozofem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza) na temat jego nowej książki Wyobraźnia ontologiczna. Filozoficzna (re)konstrukcja fronetycznych nauk społecznych.

TSM: Zacznijmy od rozmontowania tytułu twojej książki. Piszesz w niej, że najbardziej interesujące i pobudzające społeczną wyobraźnię historie powstają obecnie nie w filozofii, lecz na polu literatury, popkultury czy antropologii. Podobną tezę postawił kiedyś Richard Rorty, twierdząc nawet, że przeszliśmy od kultury filozoficznej do kultury literackiej. W przeciwieństwie do niego zdajesz się jednak sądzić, że filozofia może wrócić do gry, że filozofia może na powrót pełnić ważną, inspirującą funkcję społeczną. Tytułowa „wyobraźnia ontologiczna” ma zaś, jeśli dobrze rozumiem, pełnić kluczową rolę w tym procesie. Potrafiłbyś wyjaśnić znaczenie tego pojęcia w sposób zrozumiały dla ludzi, którzy nie siedzą w filozofii na co dzień?

AWN: Rozpocznijmy od prostego stwierdzenia – filozofowanie jako praktyka kulturowa nie musi się odbywać w obrębie formalnie zakreślonej dyscypliny, jaką jest filozofia. To stwierdzenie banalne…

View original post 1 574 słowa więcej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s