Paralizator uczelnia gender (edit)

dnia

Krótko, bez większego rozpisywania, uczestniczyłem w „słynnym” wykładzie ks. prof. P. Bortkiewicza o „dewastacyjnym wpływie gender na człowieka i rodzinę”.

Takie banery witały wchodzących na „obiektywny” wykład.

WP_20131205_18_53_40_Pro

Tu film, pokazujący jak policja pacyfikuje pałkami i nielegalnymi paralizatorami uczestników hapeningu:

Tu stanowisko  Stowarzyszenia Kobiet Konsola:

 2013-12-06(Aktualności)

Jako członkinie Stowarzyszenia Kobiet Konsola i uczestniczki wczorajszego wykładu księdza profesora Pawła Bortkiewicza na Uniwersytecie Ekonomicznym, chcemy wyrazić sprzeciw wobec stwarzania możliwości szerzenia nawołujących do dyskryminacji teorii na poznańskich uczelniach, a przede wszystkim zaprotestować przeciwko haniebnemu zachowaniu policji i organizatorów wykładu.

Każdy i każda ma prawo wyrazić sprzeciw wobec nieprawdziwych i krzywdzących tez, zwłaszcza w przestrzeni uniwersyteckiej, jeśli w takim miejscu mają miejsce spotkania takie jak wczorajszy wykład. Na naszych oczach rozegrała się brutalna scena, w której uczestniczki i uczestnicy protestu wobec wykładu byli naszym zdaniem zbyt agresywnie i nieadekwatnie do sytuacji potraktowani przez mężczyzn w cywilnym ubraniu a później przez policję. Nie rozumiemy także, dlaczego sprzeciw w debacie wyrażony w formie happeningu przez nieuzbrojone osoby został zakończony z użyciem paralizatorów i pałek (o czym świadczą liczne nagrania filmowe z policyjnej akcji). Sprzeciwiamy się także przekłamywaniu i ugładzaniu informacji na temat policyjnej interwencji. Uczestnicy i uczestniczki happeningu byli/były szarpani/szarpane, kopani/kopane i ciągnięci/ciągnięte po podłodze. W najwyższym stopniu nie zgadzamy się na takie nieadekwatne naszym zdaniem zachowanie policji – sprzeciwiamy się stosowaniu przez policję przemocy, zwłaszcza w sytuacjach, które tego nie wymagają. (Czytaj dalej).

Wyrażamy oburzenie zachowaniem prorektora, który do uczestniczki wykładu pokazującej obrażenia powiedział: dobrze tak Pani, do drugiej zaś zastosował słowną groźbę o konsekwencjach naukowych.

Studia gender stanowią powszechnie uznaną na świecie interdyscyplinarną dziedzinę naukowych badań i wiedzy. Traktowanie jej jako ideologii to wypaczenie jej podstaw a odmawianie uznania jej dokonań oraz blokowanie działań informacyjnych postrzegamy jako niedemokratyczne i niebezpieczne. Za niedopuszczalne więc uważamy udostępnianie sal i autorytetu wyższych uczelni dla szerzenia antydemokratycznej i antyrównościowej propagandy. Domagamy się więc wyjaśnień zaistniałej sytuacji od Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w pełni odpowiedzialnego za zgodę na zorganizowanie wykładu oraz wezwanie policji w sytuacji tego nie wymagającej. Żądamy także wyjaśnień od rzecznika wielkopolskiej policji Andrzeja Borowiaka w sprawie rzekomego nieposiadania paralizatorów przez obecnych na sali policjantów.

konsola

Tu lokalna „Gazeta Wyborcza”:  http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,15089793,Awantura_po_wykladzie_o_gender__Policjanci_razili.html

Tu też: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,15091187,O__ideologii_gender___Do_ksiedza_prof__Pawla_Bortkiewicza.html

Tu dobry  komentarz ze strony Rozbratu: http://www.rozbrat.org/publicystyka/kontrola-spoeczna/4059-jego-magnificencja-paralizator

I cytat z tego tekstu:

Jest jednak naiwnością sądzić, że dominujący paradygmat w danej dziedzinie jest wynikiem przede wszystkim naukowej dysputy. Tak wydaje się twierdzić znaczna część akademickiej opinii publicznej, która ma problemy z akceptacją happeningu, do którego doszło podczas wykładu Bortkiewicza. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że w czasach naukowej dyskusji wokół smoleńskiej brzozy oraz hipotez sformułowanych przez dendrologów na temat natury ludzkiej seksualności, mamy do czynienia ze znacznym rozciągnięciem ram nauki, które to rodzi odpowiednie napięcie. Charakteryzuje się ono zaostrzeniem sporu i jego oczywistym upolitycznieniem. W tym kontekście, kiedy opinie szacownych profesorów i doktorów prowokują nas do przemyślenia na nowo celów nauki, dobrze jest poddać je pewnym socjologicznym testom, aby odkryć, na jakiej podstawie się opierają.

Tak też widzę ów happening – jako dozwolone poddanie koncepcji Bortkiewicza społecznemu testowi, na wzór słynnego eksperymentu Zimbardo. Jak się okazuje, nawet wynik wyszedł podobny. Wystarczy złamać konwencje i przekroczyć przypisane role, a pojawia się instytucjonalna przemoc. Policja atakuje oponentów Bortkiewicza pałkami i paralizatorami, skuwa i zamyka na komisariacie. Tymczasem ksiądz może dalej głosić swoje racje, korzystając z protekcji rektora szacownej uczelni.

Jak zauważyła moja koleżanka, to w zasadzie żadna nowość. Dadaiści, czy bitnicy przerywali wykłady non stop, ale nie byli za to rażeni prądem. Co prawda na niektórych w ramach represji popełniono lobotomię, ale zrobiono to jednak poza murami akademii. No, ale z drugiej strony – dopowiem – jeden z geniuszy tej metody „leczenia” otrzymał Nagrodę Nobla.

Nie mam siły na dłuższą notkę, napiszę wkrótce, obawiam się, że kilka.

Teraz tylko zalinkuję wykłady ks. Bortkiewicza.

Tu wykład dla Radia Maryja:

Tu inny wykład o gender:

p.s. proszę o nie linkowanie „prawicowych” blogów, filmików, portali, nie chcę żeby klikalność rosła to po pierwsze, po drugie, nie chcę najazdu trolli.

(edit) Kolejny przytomny komentarz: http://iwanski.natemat.pl/84619,poeta-sofronow-i-gender

(edit 2) Tak, to robią w Wielkiej Brytanii: http://stream.aljazeera.com/story/201312052326-0023235

(edit 3) a tak się wygląda bieganie po stołach w utopijnych  filmach:

(edit 4) A oto jak policja brnie w kłamstwa: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,15113242,Policja__to_byla_latarka__nie_paralizator.html#LokPozTxt

Facebook-20131211-084934

(edit 5) Świetna notka o wykładzie, wydarzeniach, wojnie o „gender” i pseudonauce: http://slwstr.net/blog/2013/12/10/gender

(edit 6) Kolejny dobry glos: http://www.feminista007.bloog.pl/id,339288183,title,Kleska-moralna-na-Uniwersytecie-Ekonomicznym,index.html#formHolder

Reklamy

8 Komentarzy Dodaj własny

 1. alexz pisze:

  Choć nie byłem, to przejrzałem te wszystkie nagrania i czekałem z ciekawością na komentarz tutaj. Ale poczekam jeszcze.
  Co do samego wydarzenia chciałbym tylko spytać – czy to rektor wezwał policję W’ogle szybkość reakcji (dojazdu) jest zaskakująca.

 2. Będą mieli centrowcy idealny materiał do fałszywej symetrii.

 3. fronesis pisze:

  @Alexz
  Nie dość, że policja w sensie oddziały szturmowe wbiegła szybko, to jeszcze na sali było pełno tajniaków, używali nielegalnych paralizatorów, pałek.
  Zgodnie ze statutem uczelni (UE), najpierw organizator usuwa osobę zakłócająca, a jak to nie daje rezultatu to rozwiązuje zgromadzenie.

  1. alexz pisze:

   Widziałem na nagraniach paralizatory (a konkretniej efekt ich użycia) i ten oddział szturmowy. Ale właśnie nie mogę pojąć, zupełnie, skąd się tam w takim ekspresowym* tempie znaleźli, a jeżeli faktycznie tam byli tajniacy to… noalekurwajak. Po prostu nie rozumiem tej obecności, to chyba te tajemnice bolesne.

   *jak mnie na ulicy okradali to musiałem zapierniczać na komisariat, bo żadnego patrolu nie mieli dostępnego.

  1. fronesis pisze:

   @Kadmos
   Ładny głos, dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s