Idiotyzm jawolizmu

Oczywiście, współcześnie wielu ludzi uwolniło się od dawniej dominujących lojalności i przynależności, ale nie znalazło sobie jeszcze nowych, co czyni ich obojętnymi na wszelkie kwestie polityczne. Ludzie ci nie są ani radykalni, ani reakcyjni (reactionary) – są „niekacyjni” (inactionary). Jeśli przyjmiemy grecką definicję „idioty” jako człowieka w pełni prywatnego, jesteśmy zmuszeni stwierdzić, że faktycznie wielu obywateli wielu społeczeństw to idioci.

/C.W. Mills, „Wyobraźnia socjologiczna”, s. 99/

Cytat powyższy świetnie współgra z wczorajszą notką i z dzisiejszą rocznicą. Tęsknota za wspólnotą, tak dwuznaczna w kontekście dzisiejszej rocznicy: „22 Lipca dawniej E. Wedel”, nie jest zrozumiała bez spoglądania na spustoszony, idiotyczny krajobraz dzisiejszej Polski. To właśnie „idiotyzm” w wyżej przedstawionym sensie jest tym, co dostrzegam w swoich studentach/tkach. To postawa, którą kiedyś w dyskusji na fb nazwałem „jawolizm”. Każda sytuacja, wydarzenie, schemat jest automatycznie tłumaczony na frazę „ja wolę”. Nie ma refleksji strukturalnej, systemowej, klasowej – zjawiska są sprowadzone do „ja”. Nie jest to jednak podmiot z marzeń liberałów,  perspektywa egologiczna, nie jest równoważona kalkulacją. Ta mogłaby, przy idealistycznym założeniu, doprowadzić do jakiejś formy umowy społecznej. „Jawolizm” pozostaje na owym „wolę”, jest to  parodia nietzscheanizmu: „wola mocy” w wykonaniu „ostatnich ludzi”. Nie jest to jednak wola mocy, która jest wyrazem świadomego samostanowienia, to raczej pusty gest, wyuczonego i dlatego pustego samo-potwierdzenia. Puste jest ponieważ nie pyta  o warunki własnego istnienia, ani nie jest wystarczająco silne aby takie warunki samemu stanowić. Ta ostatnia możliwość, jak wiemy, nie jest zresztą do wykonania w pojedynkę – to właśnie było przyczyną porażki Nietzschego (a także innych „gigantów” autentyczności i jednostkowości jak Stirner i Thoreau).

„Jawolizm” nie jest w stanie zrozumieć, że samo „ja” nie wystarczy, żeby móc „woleć”.

p.s. „Sztuczne fiołki” w wariacji na powyższy temat:

164246_625099017509340_2044716100_n

Reklamy

2 Comments Add yours

  1. Boni pisze:

    Przypomniała mi się własna stara notka w temacie… zaprawdę, wszyscy zjawisko widzą, tylko nie bardzo wiadomo, czy i co z tym fantem zrobić.
    http://bs-blog.clouds-forge.eu/index.php?post=2012_04_28_0_Dividual

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s