Ethno Port – dzień pierwszy

dnia

W ramach wakacji w mieście dziś byłem na pierwszym dniu Ethno Port. to od kilku lat wyczekiwane, przeze mnie, wydarzenie muzyczne roku. Dziś dzień był rozbiegowy, tylko trzy koncerty.

Koncertem dnia (a może i całego festiwalu) było to, co zrobiła bardzo między narodowa grupa muzyków zebrana przez Thierrego „Titi” Robina.  Muzycy z Turcji, Indii, Maroka, Francji, Brazylii potwierdzili znaną i banalną prawdę – żeby improwizować trzeba lat ćwiczeń i naprawdę mistrzowskiego opanowania tego, co się robi. Muzycy mieli niesamowity kontakt z sobą, to szybko udzieliło się publiczności. Poniżej klip z Faizem Ali Faizem – gwiazdą ubiegłorocznego Ethno Portu.

Poprzedzała ich poprawna, miła ale dość przewidywalna i powtarzalna Dikanda.

Dlaczego czuję pewien niedosyt słuchając Dikandy? Warto posłuchać co z powyższym utworem zrobiło Motion Trio (rewelacyjni goście poznańskiego festiwalu rok temu) z gościnnie się udzielającym Tomaszem Stańko.

Dzień zamykała meksykańska grupa o wydźwięku bardzo weselnym, niestety koncerty zagrany niechlujnie i od niechcenia. Muzycy nie dali tyle zabawy ile obiecuje ich chyba najbardziej znany przebój (obecny w ścieżce dźwiękowej filmu „Babel”. Szkoda myślałem, że poskaczę i wytańczę się przy ich bezpretensjonalnych rytmach.

2 Komentarze Dodaj własny

 1. nameste pisze:

  Dikanda (po całości) jest raczej nudna i przewidywalna (grzeczna), trochę pachnie ciechocińskim festiwalem romskim (chodzi o rodzaj „cepelii”). Jednak produkcja Motion Trio też nie powala, wjazdy Stańki są poniekąd aroganckie, a to, w co wjeżdża – jedynie poprawne. Ajde Jano grali wszyscy, wersję rzewno-klezmerską nagrało Kroke (jednak technicznie – non plus ultra), prawie dziesięciominutową wersję „połamaną”, z inwazją synkop, w duchu Tzadik, nagrał The Cracow Klezmer Band, i tę właśnie polecam, nie słyszałem bardziej porywającego wykonania.

  1. fronesis pisze:

   @nameste
   Dikanda – pełna zgoda, będąc miłym człowiekiem napisałem delikatniej, może faktycznie wersja „ajde jano” w wykonaniu The Cracow Klezmer Band powinna się znaleźć w notce zamiast Motion Trio. Tyle tylko, że wersji CKB słuchałem wielokrotnie kiedyś i chyba utraciłem świeżość „słyszenia”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s