Przemysł Nieba i Piekła

dnia

Byłem z wizytą w swoim rodzinnym mieście. To dziś już po-przemysłowe w  miasto. Niegdyś dumna stolica województwa, dziś miasto powiatowe.

W filmie „Nollywood Babylon”  jeden z narratorów przytoczył opowieść o tym, ze po zaimplementowaniu reform strukturalnych narzuconych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w okolicach Lagos na jednej tylko ulicy zbankrutowało 25 fabryk. Dziś na miejscu większości z nich są ogromne kościoły, reprezentujące jedną z wielu odmian chrześcijaństwa spod znaku „nowo narodzonych” chrześcijan. W filmie skomentowano, że zamiast dawnego przemysłu wytwarzania dóbr, dziś w Nigerii rozkwita przemysł Nieba i Piekła.

Moje miasto rodzinne było szybko industrializującym się miasteczkiem, zmiana i modernizacja zapyziałego rosyjsko – pruskiego pogranicza często przebiegała na pograniczu „świniaków hodowanych na balkonach”.

Dziś moje miasto, kurczy się, rozpada, symbolem tego może być zburzenie  brykietowni.

 /autor: Przemysław Gaj/

Innym przykładem to podupadłe Zakłady Fabryki Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego (FUGO), gdzie dziś zamiast  urządzeń i maszyn produkuję się „opium ludu” – wytwory edukacyjne oferowane przez jedną ze szkół prywatnych.

Dziś po gwarnym peronie kolejowym, pełnym pracowników FUGO  pozostało to:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=263235&page=36

/zdjęcie stąd: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=263235&page=36/

Dziś, jak w Nigerii zamiast dóbr wytwarza się moim mieście przemysł Nieba i Piekła w różnorakich postaciach. Jedną z tych postaci – biznes pseudo edukacyjnych złudzeń wspomniałem wyżej – kolejną zobaczcie sami. Pięknie wkomponowała się ona swoją bryłą przypominającą elektrownię jądrową pomiędzy pozostałości dawnego rolniczo-przemysłowego krajobrazu.

 /autor: Przemysław Gaj/

Jeśłi kogoś martwi dominacja tej ostatniej formy produkcji Nieba i Piekła to śpieszę donieść, że rośnie jej silna konkurencja, poniżej dwa zdjęcia z wyprawy do centrum handlowego w opisywanym mieście (zbudowanego na terenie zrekultywowanych zwałowisk po dawnej kopalni odkrywkowej):

 Pierwszy ze stolików to tarocistka, dwa pozostałe nie wiem, nie wnikałem. I jeszcze jedno zdjęcie:

 p.s. obawiam się, że notka powyżej to jedyny komentarz na temat Euro 2012, na który mam w ogóle siłę.

Reklamy

6 Komentarzy Dodaj własny

 1. Migi pisze:

  niestety w Koninie niedługo zwiną asfalt i powieszą kartkę przerwa obiadowa, w mieście zostali emeryci i dzieci bo ich rodzice są za granicą i zarabiają na chleb :( ano życie

 2. gato pisze:

  ciekawe czy pani Zdzisława uzdrawia także ze zdjęcia zdjęcia

  1. fronesis pisze:

   @gato
   Prawdopodobnie powinna, no chyba że promienie uzdrawiające nie przechodzą na kopię.

 3. Piotr pisze:

  Jak się zmieszało „niedorozwiniętą ludność tubylczą z napływowym marginesem społecznym” to po takim miszmasz czego się spodziewać? Na dzisiaj moje miasto jest nowoczesne ze wszystkimi jego przywarami ( wolę mieszkać na tej prowincji ). Do tego stara nomenklatura jako działacze dopełniają całości. A na pierwszym zdjęciu jest elektrownia (w trakcie modernizacji) – wyburzają stary komin ( to nie brykietownia !).
  Targi ezoteryki czy medycyny naturalnej to krok w dobrym kierunku. Co w tym zlego ?

  1. fronesis pisze:

   @Piotr
   Muszę spytać autora zdjęcia, czytał notkę i nie skorygował czy to elektrownia czy brykietownia, oglądałem na youtubie wyburzanie komina elektrowni i nie jestem pewien.
   „Jak się zmieszało “niedorozwiniętą ludność tubylczą z napływowym marginesem społecznym” to po takim miszmasz czego się spodziewać?” taki rasizujący i eugenicznie brzmiący tekst jest Twoim ostatnim na tym blogu. Jeszcze jeden i ban.
   „Targi ezoteryki czy medycyny naturalnej to krok w dobrym kierunku. Co w tym zlego ?”
   To w tym złego, że to kolejna forma kapitalistycznego wyzysku, która korzysta z tego, że po cudnej neoliberalnej doktrynie szoku, nasze społeczeństwo a) ma bardzo utrudniony dostęp do medycyny b) w wyniku zmian w przestrzeni publicznej (m.in. media i ich wpływ) oraz upadku kształcenia. To prowadzi do szerzenia się irracjonalizmów oraz tytułowego „przemysłu Piekła i Nieba”.

 4. ramone.alcin pisze:

  Pies na zdjeciu wymiata. Swietna fotka!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s