Chory tekst o Afryce

dnia

Dzięki Bartowi dowiedziałem się o tekście „Chora Afryka”. Tekst jest świetnym przykładem sprytnej strategii wymieszania prawd, półprawd i oczywistych kłamstw. Dzięki temu jest on  świetnie przystosowany do odbiorcy  czasów „uniwersytetu youtube’a”.

Przyjrzyjmy się dokładniej temu tekstowi.

Wydaje się, że stworzony przez mass media obraz Afryki jako „Parku Narodowego AIDS” – jako „wielkiego słonia chorego na AIDS” – sprawił, że w pewnym momencie Czarny Ląd praktycznie przestał mieć w oczach światowej opinii publicznej inne problemy poza AIDS.

 Powyższe stwierdzenie jest oczywiście słuszne, dokładnie to miał na myśli Binyavanga Wainaina pokazując jak nie pisać o Afryce, gdzie kontynent jawi Nam się przez pryzmat wychudzonych dzieci z kałasznikowem na szyi i AIDS.

Obecny kryzys Afryki jest efektem i świadectwem klęski polityki społeczno-ekonomicznej ostatnich dziesięcioleci prowadzonej z jednej strony przez elity afrykańskie, a z drugiej przez elity USA i Europy Zachodniej. Afryka była bowiem dla jednych i dla drugich terenem inżynierii ekonomicznej, socjalnej i ekologicznej, której niszczące skutki dzisiaj się ujawniają w całej pełni.

Powyższy cytat to kłamstwa i półprawdy. Po pierwsze zniknięto setki lat kolonializmu i niewolnictwa, która zniszczyła struktury społeczne, ekonomiczne i kulturowe w Afryce. Zniknięto też kapitalizm, który przez ostatnie 500 lat był i jest koniecznym tłem wszelkich analiz tego co zdarzyło się w Afryce. Przede wszystkim chodzi  o tzw. „trójkąt atlantycki”, który był „silnikiem” nowoczesności europejskiej jak i światowej. Zniknięto też „zimną wojnę” i to, że Afryka jak i cały tzw.Trzeci Świat był tej wojny poligonem.

„Zielona Rewolucja”, lansowana przez ekspertów od pomocy i organizacje międzynarodowe, polegała na wprowadzeniu przemysłowych metod w rolnictwie w celu zwiększenia plonów. Za kredyty z Banku Światowego siano wysoko wydajne gatunki (ryż, kukurydzę, pszenicę), importowano nawozy sztuczne, budowano pompy motorowe i zapory wodne.

Tekst dalej wylicza złe konsekwencje tego faktu, wysychanie źródeł, zniszczenie sawanny, etc.

Znów zniknięto dopłaty do rolnictwa w UE i USA (bawełna!), co powoduje zaburzenie cen rynku żywności. Co więcej spirala długów powoduje, że podwyższenie cen żywności globalnie powoduje wzrost napięć politycznych, czego przykładem jest tzw.”arabska wiosna”. Ponadto pominięto w ogóle kapitalistyczne tło tego problemu (odsyłam do linkowanej książki Waldena Bello „Wojny żywnościowe„).

Do skutków rabunkowej gospodarki lasów tropikalnych w czasach kolonialnych doszła błędna polityka rolna na obszarach sawann. W ramach industrializacji i chemizacji rolnictwa stale rósł w Afryce import niskiej jakości (niekiedy zakazanych na Zachodzie ze względu na normy ochrony środowiska) pestycydów, herbicydów i innych środków chemicznych przeciw bakteriom, grzybom, robakom, ślimakom, gryzoniom, przynosząc fatalne skutki dla środowiska naturalnego i co za tym idzie pogorszenie sytuacji zdrowotnej.

Znów zniknięto malarię i inne choroby, które przy okazji zostały dzięki tym wstrętnym narzędziom postępu ograniczone. Dobrze widać to w historii malarii i DDT, choroba została właściwie w pełni zwalczona w obrębie Zachodu a w Afryce jest zabójcą poważniejszym niż AIDS. Oczywiście DDT dziś nie jest rozwiązaniem oczywistym i przyjmowanym bez obiekcji.

Sytuację, do jakiej doprowadziły ekonomiczno-ekologiczne eksperymenty w Afryce, najlepiej ilustruje przykład Jeziora Wiktoria. (…)  W latach 50. i 60. zeszłego wieku europejscy „eksperci” wpuścili do jeziora okonie nilowe. Ten projekt wspierany przez Światową Organizację Wyżywienia (FAO) miał polepszyć zaopatrzenie ludności w białko.

Znów przekłamania,  nie jest pewne kto wpuścił okonia nilowego, to po pierwsze. Po drugie okoń nilowy w Wiktorii to przemysł kapitalistyczny a nie działania agend ONZ-towskich, warto w tym miejscu obejrzeć słynny film „Koszmar Darwina” a o aspekcie ekologicznym przeczytać w książce „Wymarzone jezioro Darwina„.

        Nie jest oczywiście tak, że za aktualny stan Afryki odpowiadają tylko socjalni inżynierowie z USA i Europy Zachodniej. Działali oni bowiem ręka w rękę z afrykańskimi elitami rządzącymi.

Czyli znów zniknięto kapitalizm a obwiniono „socjalnych” inżynierów. Afrykańskie elity rządzące są często bardzo poważnie  oderwane od swych społeczeństw, ale warto przypomnieć skąd się wzięły te elity, na przykład Idi Amin, wychowanek armii kolonialnej Wielkiej Brytanii.

Ryszard Kapuściński: Idi Amin był przede wszystkim wychowankiem armii kolonialnej. Do służby w takich armiach wysyłano z metropolii zazwyczaj nieudaczników, ludzi, którym w swoich krajach się nie wiodło, nie potrafili się odnaleźć albo się nie nadawali, takich, których lepiej było się pozbyć. A w Afryce natychmiast stawali się królami życia. Dostawali awanse, władzę, wspaniałe rezydencje z basenami i służbą.

Niepodległość Afryki, która stawała się nieuchronna w latach 60., dla białych oficerów armii kolonialnych oznaczała groźbę utraty tych przywilejów, całego dorobku życia, jedynego dobrego miejsca pod słońcem. Nie byli w stanie – choć nierzadko próbowali, jak w Algierii – storpedować samego procesu niepodległości. Rozmaitymi sztuczkami robili wszystko, by w tych młodych, wolnych państwach nie tylko pozostać, ale być w nich niezastąpionymi.

Typowali więc do awansów ludzi trzeciego rzutu, niezbyt lotnych, ale posłusznych, swoich podoficerów, adiutantów, służbę, Mobutów, Bokassów czy takich jak Amin, który karierę w wojsku zaczął jako pomocnik kucharza. Wiedzieli, że ci podopieczni nic nie umieją, nierzadko nawet pisać i czytać, i że będą swoich protektorów potrzebować. Wierzyli też, że ich byli podwładni pozostaną im po staremu posłuszni. Chcieli dowieść, że bez nich nic nie da się zrobić, a więc muszą pozostać i zachować choć część starego życia.

Warto też przypomnieć sobie zapomniany już termin „elity kompradorskie”, poszukiwania po polsku w google prowadzą w większości do stron prawicowych co dobrze pokazuje stan naszej powszechnej świadomości politycznej.

Ghana (Złote Wybrzeże zjednoczone z Togo) była w 1957 roku jednym z najbogatszych krajów Afryki, dysponowała rezerwami walutowymi w wysokości 481 milionów dolarów, co było wówczas bardzo dużą kwotą, miała rozwinięte i nowoczesne rolnictwo; dziś po latach nieudolnych rządów Partii Ludowej Kwame Nkrumaha nic z tego nie pozostało. W 1960 roku Ghana produkowała 440 000 ton kakao rocznie. Potem przyszła planowa gospodarka rolna, państwowy skup kakao po ustalonych cenach, kontrola cen, tworzenie „PGR-ów”. Na efekty nie trzeba było długo czekać: w 1978 roku produkcja kakao spadła do 270 000 ton rocznie, a w 1980 roku do 225 000 ton. W ciągu 20 lat nastąpił spadek produkcji kakao o połowę!

Tu mamy stek kłamstw. Po pierwsze rządy Nkrumaha to industrializacja kraju, m.in. utworzenie jeziora Wolta, zapora ta do niedawna produkowała tyle energii, że Ghana był ciągle jej eksporterem,  oczywiście Nkrumah robił wiele błędów, wiele inicjatyw industrialnych było nieudanych i księżycowych. Ważna jednak uwaga, spadek produkcji kakao to głównie problem spekulacyjnej wojny jaką była metropolia i inne kraje Zachodu przyjęła z niepodległa Ghaną. Ponadto Nkrumah bezskutecznie zabiegał o pożyczki na rozwój kraju, po odrzuceniu przez UK i USA zintensyfikował swą współpracę z blokiem wschodnim. To spowodowało, że został obalony przez zamach stanu inspirowany przez CIA. W tym samy czasie Tajwan otrzymywał około 100 mln ówczesnych dolarów pomocy bezzwrotnej miesięcznie, aby być „lotniskowcem” szantażującym Chiny kontynentalne. Ten fakt zostaje „zniknięty” i rozwój Tajwanu tłumaczy się tajemniczymi „wartościami azjatyckimi”. Poniżej cytat z artykułu „Why the Asian Tigers have left Africa behind„, z pisma Africawtach, sierpień 2010 s. 52-56).

 Amerykańskie darowizny dla Tajwanu wyglądają całkiem imponującą (1,48 miliarda dolarów), nawet na dzisiejsze warunki: 90,8 mln dol. było danych w 1951 r., 75,8 mln. w 1952, 100,3 mln. w 1953, 108,3 mln. w 1954, 132 mln w 1955, 101,6 mln w 1956, 108,1 mln w 1957, 81,6 mln w 1958, 128,9 mln w 1959, 101,1 mln w 1960, 94,2 mln w 1961, 65,9 mln w 1962, 115,3 mln w 1963, 83,9 mln w 1964, 56,5 mln w 1965, 4,2 mln w 1966, 4,4 mln w 1967, 29,3 mln w 1968.

Całkiem imponująca pomoc finansowa, nie wiem dlaczego pomijana, jest ona przez autorów naszego tekstu, podobnie zreszta jak przez takich neo-weberystów jak Fukuyama, Huntington, czy Inglehart. Ale przyjrzyjmy się może jaką pomoc w tym czasie otrzymała Ghana, kraj, który w dokładnie tym samy okresie uzyskał niepodległość i przez część tego okresu rządził omawiany w tekście z „Nowych debat” Kwame Nkrumah. W 1958 roku Nkrumah poprosił USA o pożyczkę w wysokości 40 mln dol. na budowę tamy na rzece Volta (Ghana miała dołożyć własne 30 mln.) Ponadto planowane było zbudowanie huty aluminium, wówczas „cudownego” metalu, hitu eksportowego. Niestety przez 18 miesięcy nie Ghana nie uzyskała pożyczki, program industrializacji osłabł, tamę udało się dokończyć już po obaleniu Nkrumaha (przez CIA), wtedy dopiero USA i UK wspomogły Ghanę pożyczką 35 mln. dolarów.

Jeżeli rządowi Nkrumaha udało się otworzyć 60 dużych fabryk w roku 1961, wyobraźmy sobie jak Ghana i Afryka wyglądałyby, gdyby Ameryka i  „prywatni inwestorzy z krajów rozwiniętych pomogli osiągnąć cel jakim była industrializacja kraju.

Przypomnijmy, że w tym sam czasie  stojący po dobrej stronie zimnowojennej bariery Tajwan dostaje setki dolarów darowizn.

Wróćmy do naszego tekstu z „Nowych debat”:

W latach 60. XX wieku zadłużenie państw Czarnej Afryki praktycznie nie istniało, dzisiaj to setki miliardów dolarów.

To jest cytat, który mogę skomentować tylko w jeden sposób, proszę kupić książkę  Jeana Zieglera „Imperium hańby”. Zadłużenie krajów Trzeciego Świata w sposób ciągły finansuje kraje Zachodu, ilość odsetek spłacana co roku przewyższa sumy wziętych kredytów, a także, znacznie przewyższa pomoc rozwojową. Skorzystajmy ze świetnej strony prowadzonej przez Koalicję na Rzecz Oddłużenia Krajów Trzeciego Świata. Odsyłam do raportu dostępnego online (pdf) w ktrym możemy przeczytać o praktykach wobec dłużników, gdzie pożyczkodawcy domagają się cięcia wydatków na i tak znikoma opiekę socjalną a „przez palce” patrzyli na fortuny dyktatorów np.  Mobutu Sese Seko.

I ostatni cytat z omawianego tekstu, można by ich pewnie jeszcze przytoczyć więcej ale siły moje i koncentracja się powoli wyczerpują:

Należy tutaj także uwzględnić inne czynniki wpływające negatywnie na sytuację zdrowotną w Afryce: nadmierne masowe szczepienia, intensywna farmakologiczna immunizacja, rozwój czarnego rynku zakazanych, sfałszowanych, przeterminowanych, gorszej jakości leków, nadkonsumpcja antybiotyków i innych leków na drodze samoleczenia, często bez nadzoru lekarza i w kombinacji z innymi składnikami, upowszechnianie niebezpiecznych środków antykoncepcyjnych typu Norplant i Dopo-Provera, domowe aborcje, wprowadzanie medycyny inwazyjnej (zastrzyki, operacje, transfuzje) w warunkach niedostatecznej higieny (ocenia się, że w Afryce 80% jednorazowych strzykawek używanych jest wielokrotnie), słabej infrastruktury medycznej, braku wykwalifikowanego personelu.

Cały ten cytat to właściwie pole dla Sporothirx i Barta, mamy tu mambo dżambo konserwatywne wymieszane z denializmem szczepionkowym, katolickim oszołomstwem antyaborcyjnym i anty-antykoncepcyjnym.

Skupię się tylko na jednym motywie „nadmiernych masowych szczepień”. Najpierw odsyłam do strony na której możecie sobie obejrzeć ładną interaktywną mapkę o szczepieniach w Afryce. Przy okazji w powyższym cytacie ładnie widać sprzeczności w myśleniu antyszczepionkowców, jednym z argumentów jest to, ze wzrost higieny powoduje, iż szczepienia nie są już dłużej potrzebne, w cytacie powyżej mamy i nadmiar szczepień i zbyt mało higieny.

Chciałbym tylko aby autorzy tekstu wyjaśnili zgrozę masowych szczepień osobom z rozsianych po całej Afryce stowarzyszeń, zrzeszeń osób po polio, które próbują radzić sobie z życiem po tej ciężkiej chorobie. Najbardziej znanym przykładem są członkowie zespołu Staff Benda Bililiy, którzy koncertowali też w Polsce.

Nie rozpisując się (nie mam  cierpliwości Barta) zwrócę uwagę na mały raport WHO. W cytacie powyższym jest jak zwykle „ziarno prawdy” tzn. medycyna zachodnia w tym szczepionki, mogą być postrzegane (i bywają) jako zachodnie wynalazki i dalszy ciąg kolonizacji czy neokolonizacji. Ostanie doniesienia WikiLeaks o tym jak sobie poczynała firma Pfizer w Nigerii pokazują, że nie można łatwo zignorować i odeprzeć tych lęków.

Kończę ten tekst  przypomnieniem, że mój tekst ma prawie tak samo mało sensu jak ten tekst, który krytykuję, nie ma tekstów o afryce, Afryka to nie kraj, wypowiedzi „o Afryce” są równie sensowne jak wypowiedzi „o Ameryce”, „o Azji”.

Tekst w „nowych debatach” jest sprytnym pomieszaniem Cejrowskiego z Zeitgeistem, mieszanką krypto rasizmu, konserwatyzmu,  mambo dżambo Nowej Ery, polanego z wierzchu lukrem alterglobalistycznej troski. To niebezpieczna mieszanka,  widać ją choćby na Alterkino.org, gdzie filmy tropiące nadużycia władzy, świata finansów sąsiadują z Otchłanią.

Nie każdy sprzeciw emancypuje, po omawianym tekście widać tym bardziej, że warto walczyć z Otchłanią w imię Rewolucji.

Reklamy

3 Komentarze Dodaj własny

  1. ramone.alcin pisze:

    Skonczylem czytac „King Leopold’s Ghost”, i chcialem podziekowac za polecenie tej ksiazki. Duzo sie dowiedzialem.

    Czytales „The Kaiser’s Holocaust: Germany’s Forgotten Genocide and the Colonial Roots of Nazism”?

    1. fronesis pisze:

      „Duch Króla Leopolda” to lektura warta polecania, tej o której piszesz nie znam ale postaram się przeczytać. Pozostając w „temacie” kauczuku czytam/kończę książkę „Fordlandia” o uprawie kauczuku przez Forda w Amazonii i porażce zakładania tam dość utopijnego miasta, ciekawe. Jak wrócę na dobre do „miasta” coś napiszę na ten temat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s