Ścigając się z podżegaczami wojennymi

dnia

Ruchy na portalu gazeta.pl i innych portalach wskazują na wzmożoną produkcję opinii o Iranie i o potencjalnej z nim wojnie. Niezależnie od naszych sympatii i antypatii względem tego kraju warto znaleźć sobie jakąś odtrutkę na portalozę. Może warto też wyprzedzić podżegaczy wojennych. Jeśli sytuacja się rozkręci i leczenie kryzysu finansowego wojną nabierze rozpędu  będzie trudniej się przebić.

Dlatego, warto spojrzeć na dwie ostatnio wydane w Polsce pozycje „Ajatollah śmie wątpić” oraz „Demokracja ajatollahów”, obie napisał ten, sam autor – Hooman Majd, wydało dobrze rokujące wydawnictwo Karakter.

Autor pokazuje skomplikowany strukturalnie charakter  Republiki Islamskiej. Śledzi zawiłe relacje pomiędzy różnymi ośrodkami władzy: prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem a Najwyższym Przywódcą Ali Chameneim, Strażnikami Rewolucji. Szczególnie w pierwszej z książek świetnie pokazuje podwójność gry Ahmadineżada, który produkuje wypowiedzi o podwójnym kodowaniu, które w równej mierze przeznaczone są dla zachodnich rozmówców jak i są grą dla irańskich ich odbiorców.

Republika Irańska na dobre i na złe wyłania się jako bliższa republikańskim pomysłom Rousseau, co może i nie dziwi zważywszy skąd do Iranu przyjechał robić rewolucję Chomeini.

 Autor sympatyzuje z antyprezydenckim Zielonym Ruchem, równocześnie wskazuje, że jego uczestnicy popierają program nuklearny, który jest rozumiany jako jeden z elementów przywracania należnej Iranowi pozycji geopolitycznej (oczywiście w ramach „wspólnoty wyobrażonej” jaką jest „wieczna Persja”.

 Książki są wartko napisane, popularne, właściwie mainstremowe, może warto sobie je przeczytać jakoś w tramwaju, choćby po to, żeby nie  mylić Persów z Arabami.

Pewnie i można znaleźć momenty warte skrytykowania, autor nieraz (auto)orientalizuje, pewnie byłoby dobrze podnieść szerzej kwestie feministyczne, opowiedzieć o sytuacji osób homoseksualnych etc. Jednak w  reakcji na podżegaczy wojennych jestem w nastroju na „tak” więc wybaczcie, nie będę  punktował więcej wad książek. Z resztą jak wiecie „prawda leży pośrodku”.

A drugiej książce zawdzięczam  zwrócenie na ten słodki cytat z Donalda Rumsfelda (maj 2004) z którym Was zostawię:

Demokracja po prostu nie działa (…) Demokracja to bałagan. Wiem, że mamy tę formę rządów w Ameryce od dawna, ale nie tak długo jak rządy Boga (…). Po co pozwalać bezbożnym wyborcom na podkopywanie prawa Biblii? Mam tu na myśli wyższego przywódcę. Mam na myśli najwyższą formę rządów. Wybory i tak są niewiarygodne, każdy to widzi, i ich organizowanie tylko rozbudza nadzieje ludzi, nierealistyczne nadzieje. Nie chcemy iść w tym kierunku. /”Demokracja Ajatollahów”, s. 262/

 P.S. (edit 15.01.12) W wojennej nowomowie Gazeta Wyborcza ostatnio bije rekordy, po kolejnym zamachu na irańskiego naukowca w artykule „Gra o irańską bombę” możemy dowiedzieć się, że:

Zamaskowani zabójcy na motocyklach, wirusy komputerowe, eksplozje w gazociągach i ważnych obiektach – niezależnie od sankcji i dyplomacji wywiady USA i Izraela po cichu, ale skutecznie sabotują irański program atomowy.

a dalej:

Reva Bhalla, analityk amerykańskiego ośrodka Stratfor, który specjalizuje się w analizie danych wywiadowczych, uważa, że za atakami na irańskich naukowców stoi Mosad. – We współpracy z Waszyngtonem Izraelczycy eliminują kluczowe osoby w irańskim programie nuklearnym i jednocześnie sabotują dostawy technologii – mówi Bhalla.

W całym tekście mordowanie naukowców nie jest specjalnie skrytykowane, rozumiem, że  dziś Irańczycy także mogą bezkarnie wysadzić samochód dowolnego naukowca na „Zachodzie”, który miał kiedyś do czynienia z kompleksem militarno-wojskowym (choćby „robił” w badaniach podstawowych).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s