Gadosmolesiński

dnia

Odrobinę to odgrzewany kotlet, ale przy okazji lektury nowego numeru polskiej edycji „Le Monde diplomatique” chciałbym polecić tekst Stefana Zgliczyńskiego „Gazeta Wyborcza” czyli dlaczego dziennikarze kłamią„.

Tekst dotyczy trzech dziennikarzy GW: Witolda Gadomskiego, Macieja Stasińskiego i Pawła Smoleńskiego. Trójca ta spowodowała, że porzuciłem kupowanie papierowej GW. Decyzję podjąłem  po przeczytaniu dokładnie tego samego numeru, który i Zgliczyńskiego ruszył z fotela przed komputer. Był to weekendowy numer Gazety Wyborczej (19-20 marca). Tekst Stasińskiego to popisowy przykład denializmu w sprawie kolonializmu i europejskiego nowoczesnego rasizmu (w socjologicznym sensie słowa nowoczesność).

Tekst Smoleńskiego to wymiot, który udaje recenzję książki Ewy Jasiewicz “Podpalić Gazę”. Smoleński posługuję się topornymi schematami myślowymi prawicowego antysemity, tyle tylko, że przypadkowo zupełnie jest on, po pro-izraelskiej „słusznej stronie”. Świetnie to pokazała Anna Zawadzka (tu), gdzie zestawiła prawicową recenzję „Złotych żniw” i wypowiedź Smolenskiego o Jasiewicz. Dziwne, że w tej samej gazecie ukazał się kiedyś wywiad z Jasiewicz zrobiony przez Wojciecha Orlińskiego.

GW ma dla mnie od dziś twarz Gadosmolesińskiego. Dziennikarstwo Gadosmolesińskiego (tej trójgłowej symbolicznej hybrydy) nie różni się dla mnie od riserczu Ziemkiewicza czy potoczystej frazy Wildsteina. Łatwo hejterzyć ks. Natanka i jego okultyzm, gnojowe metafory, wyśmiewać „Małego gościa niedzielnego”, trudniej hejterzyć GW. Michnikowszczyzna to ulubione zaklęcie prawicowców wszelkiej maści, krytykowanie jej może przesunąć nas w nieciekawe rejony i niechciane pseudosojusze.

Na razie jednak GW to Gadosmolesiński, więc zaryzykuje nieciekawe sojusze i będę ją hejterzył.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s